enfrdeitptrues
Save Time and Do it Online - Click to Open
Navigator
Close 
Bin Collections

Bin Collections

My Councillor

My Councillor

Planning

Planning

Do it Online

Report a problem below or register for a secure account to save yourself time and help keep a track of your requests.

When is my bin collection?

Find my Councillor

My Area

See what services are available in your area

For planning applications click here

For Local Plan information, including the Local Plan Examination click here.

2019 Parish Election Results

Breakdown of results: Parish Council Elections 2019 (02 May 2019)

Ashover (10 seats)

James William ARMITAGE
Conservative
(Elected) 491 votes 
Wilfred Edward WILLMOT
No Political Party
(Elected) 401 votes 
Rosemary Angela EARLY
Independent
(Elected) 319 votes 
Nigel Edward EARLY
Independent
(Elected) 308 votes 
Lucy Jane HUNTER-BOTT
No Political Party
(Elected) 295 votes 
Helen Anne BOFFY
No Political Party
(Elected) 254 votes 
Stephen Charles DRONFIELD
No Political Party
(Elected) 243 votes 
Richard FIDLER
No Political Party
(Elected) 239 votes 
David Michael THOMAS
No Political Party
(Elected) 238 votes 
Christopher Paul MILLER
No Political Party
(Elected) 221 votes 
Glenn Cameron CLARK
Independent
203 votes
Martha Joan HAYWARD
No Political Party
182 votes
Michael PHILBIN
No Political Party
182 votes

Electorate: 1588

Ballot papers issued: 667

Total rejected papers: 1

Turnout: 42%

Barlow (8 seats)

Electorate: Unknown

Ballot papers issued: Unknown

Total rejected papers: Unknown

Turnout: Unknown

Brackenfield (5 seats)

John William PEARSON
No Political Party
(Elected) 71 votes 
Frederick John WRAGG
No Political Party
(Elected) 61 votes 
Lindsay Frances EYRE
No Political Party
(Elected) 54 votes 
Linda Joyce WALKER
No Political Party
(Elected) 44 votes 
Catherine PILSBURY
No Political Party
(Elected) 40 votes 
Christine Sheila EDWARDS
No Political Party
39 votes
Stefan PRIEST
No Political Party
31 votes
Graham KEETON
No Political Party
27 votes

Electorate: 167

Ballot papers issued: 105

Total rejected papers: 0

Turnout: 62.87%

Brampton  (5 seats)

Covering: Brampton and Wadshelf

Electorate: Unknown

Ballot papers issued: Unknown

Total rejected papers: Unknown

Turnout: Unknown

Brampton  (4 seats)

Covering: Cutthorpe

Peter ELLIOTT
Conservative
(Elected) 171 votes 
Andrew Michael WOOD
No Political Party
(Elected) 158 votes 
Rebecca Catherine COLWILL
No Political Party
(Elected) 127 votes 
David John CATTON
Independent
(Elected) 115 votes 
Kenneth James LAWRIE
No Political Party
88 votes

Electorate: 548

Ballot papers issued: 250

Total rejected papers: 2

Turnout: 45.62%

Calow (11 seats)

Electorate: Unknown

Ballot papers issued: Unknown

Total rejected papers: Unknown

Turnout: Unknown

Clay Cross (7 seats)

Covering: North

Michael William HOLMES
Labour
(Elected) 662 votes 
Geoffrey MORLEY
Labour
(Elected) 638 votes 
Garry SKINNER
Labour
(Elected) 627 votes 
Tracy Jane READER
Labour
(Elected) 596 votes 
David ROSSITER
Labour
(Elected) 575 votes 
Kathleen ROUSE
Labour
(Elected) 551 votes 
Margaret JONES
Labour
(Elected) 524 votes 
Claire Louise LANDER-SHAFIK
Liberal Democrats
363 votes
Leah Hannah LANDER-SHAFIK
Liberal Democrats
334 votes

Electorate: 4568

Ballot papers issued: 1193

Total rejected papers: 78

Turnout: 26.12%

Clay Cross  (4 seats)

Covering: South

Brian WRIGHT
Labour
(Elected) 446 votes 
Edward MANSBRIDGE
Labour
(Elected) 428 votes 
Derrick SKINNER
Labour
(Elected) 425 votes 
Andrew Brian READER
Labour
(Elected) 399 votes 
Paul Anthony WILLIAMSON
Liberal Democrats
174 votes

Electorate: 2793

Ballot papers issued: 689

Total rejected papers: 53

Turnout: 24.67%

Dronfield  (1 seats)

Covering: Bowshaw

Marie Cathrine IRELAND
Conservative
(Elected) 23 votes 
James Kevin BROAD
Labour
8 votes
Regina Maria KAY
Liberal Democrats
4 votes

Electorate: 106

Ballot papers issued: 35

Total rejected papers: 0

Turnout: 33.02%

Dronfield  (3 seats)

Covering: Coal Aston

Anthony Keith HUTCHINSON
Conservative
(Elected) 747 votes 
Mark David FOSTER
Conservative
(Elected) 634 votes 
Richard Charles SPOONER
Conservative
(Elected) 561 votes 
Rachel Caroline STEELE
Labour
296 votes
David Mark CHEETHAM
Labour
254 votes
Simon Ashley CLARK
Labour
237 votes

Electorate: 2574

Ballot papers issued: 1069

Total rejected papers: 29

Turnout: 41.53%

Dronfield  (1 seats)

Covering: Dronfield Woodhouse

Roger Anthony HALL
Conservative
(Elected) 355 votes 
Roland LOVATT
Labour
100 votes
Matthew Joel WALKER
Liberal Democrats
83 votes

Electorate: 1397

Ballot papers issued: 555

Total rejected papers: 17

Turnout: 39.73%

Dronfield  (1 seats)

Covering: Dyche

Alexander Guy DALE
Conservative
(Elected) 34 votes 
Jonathan Paul WILLIAMS
Labour
5 votes

Electorate: 102

Ballot papers issued: 41

Total rejected papers: 2

Turnout: 40.2%

Dronfield  (4 seats)

Covering: Gosforth Valley

Timothy Adam COLLINS
Conservative
(Elected) 1124 votes 
Lilian Susan DEIGHTON
Conservative
(Elected) 1107 votes 
Michelle Sarah EMMENS
Conservative
(Elected) 1095 votes 
Richard David George WELTON
Conservative
(Elected) 1038 votes 
Sandra Margaret GREEN
Labour
391 votes
Robert GACHAGAN
Labour
386 votes
Wendy Mary TEMPLE
Liberal Democrats
379 votes
John David LAXTON
Labour
373 votes
John Christopher WHITELEY
Labour
371 votes
Simon Philip TEMPLE
Liberal Democrats
367 votes
Philip KAY
Liberal Democrats
340 votes
Samuel Oliver KAY
Liberal Democrats
318 votes

Electorate: 4721

Ballot papers issued: 1952

Total rejected papers: 28

Turnout: 41.35%

Dronfield  (3 seats)

Covering: North

Susan BURKITT
Conservative
(Elected) 450 votes 
Martin Joseph HANRAHAN
Conservative
(Elected) 448 votes 
Robert Edward GILMORE
Conservative
(Elected) 436 votes 
Graham BAXTER
Labour
384 votes
Christine Ann SMITH
Labour
374 votes
Janet Anne HILL
Labour
364 votes

Electorate: 2828

Ballot papers issued: 908

Total rejected papers: 32

Turnout: 32.11%

Dronfield  (5 seats)

Covering: South

Angelique FOSTER-GUEMBOURG
Conservative
(Elected) 1220 votes 
Alan Andrew POWELL
Conservative
(Elected) 1047 votes 
Kevin TAIT
Conservative
(Elected) 1033 votes 
William Francis JONES
Conservative
(Elected) 1024 votes 
Philip Ernest WRIGHT
Conservative
(Elected) 976 votes 
Timothy Michael SEARLE
Labour
571 votes
Simon Robert HEYWOOD
Labour
541 votes
Caroline Emma SMITH
Labour
539 votes
Kathryn Ann STEELE
Labour
516 votes

Electorate: 4853

Ballot papers issued: 1850

Total rejected papers: 58

Turnout: 38.12%

Dronfield  (1 seats)

Covering: Summerfield

Paul Roy PARKIN
Conservative
(Elected) 79 votes 
Matthew John LILLEYMAN
Labour
38 votes

Electorate: 337

Ballot papers issued: 120

Total rejected papers: 3

Turnout: 35.61%

Eckington (3 seats)

Covering: Marsh Lane, Ridgeway and Troway

Carolyn RENWICK
Conservative
(Elected) 331 votes 
Andrew Staniland DYE
Independent
(Elected) 319 votes 
Ian George Francis TAGG
Conservative
(Elected) 204 votes 
Christine Ann GARE
Labour
156 votes
Stephen Lawrence PICKERING
Labour
147 votes

Electorate: 1428

Ballot papers issued: 613

Total rejected papers: 2

Turnout: 42.93%

Eckington (6 seats)

Covering: North

Jeremy Alan KENYON
Conservative
(Elected) 449 votes 
Oscar GOMEZ REANEY
Conservative
(Elected) 448 votes 
Philip WHEELHOUSE
Conservative
(Elected) 398 votes 
Carl Daniel HARPER
Conservative
(Elected) 387 votes 
Jacqueline BOYCE
Conservative
(Elected) 380 votes 
Jane Carol MARSH
Labour
(Elected) 378 votes 
David Thomas JACKSON
Conservative
363 votes
Cassandra Rosalind STEEL
Labour
327 votes
Jane AUSTEN
Labour
313 votes
Brian Michael WOOD
Independent
249 votes

Electorate: 3060

Ballot papers issued: 950

Total rejected papers: 15

Turnout: 31.05%

Eckington (3 seats)

Covering: Renishaw and Spinkhill

Electorate: Unknown

Ballot papers issued: Unknown

Total rejected papers: Unknown

Turnout: Unknown

Eckington (5 seats)

Covering: South

Clive HUNT
Labour
(Elected) 351 votes 
Joan IBBOTSON
Labour
(Elected) 299 votes 
Kane DEFFLEY
Labour
(Elected) 286 votes 
David Matthew LANDALL
Labour
(Elected) 254 votes 
Jennifer May ARCHER
Conservative
(Elected) 212 votes 
Barbara KIRTON
Independent
208 votes
John Henry ROSE
Conservative
201 votes
Beverley Ann KENYON
Conservative
200 votes
Amy JACKSON
Conservative
196 votes
Morag Eleanor MAY-ALLEN
Conservative
193 votes

Electorate: 2644

Ballot papers issued: 660

Total rejected papers: 13

Turnout: 24.96%

Grassmoor, Hasland and Winsick (4 seats)

Covering: Grassmoor

Pamela June HEMSLEY
Labour
(Elected) 185 votes 
Anthony Harold BOOKER
Labour
(Elected) 178 votes 
Jacqueline MARRIOTT
Labour
(Elected) 176 votes 
Richard Walter MARRIOTT
Labour
(Elected) 170 votes 
Joshua Luke John BROADHURST
No Political Party
83 votes
Blaine UKNIGHTED
Liberal Democrats
68 votes
David Martin HANCOCK
Liberal Democrats
67 votes
Ross SHIPMAN
Liberal Democrats
60 votes
Steven KERRY
Liberal Democrats
55 votes

Electorate: 1324

Ballot papers issued: 330

Total rejected papers: 15

Turnout: 24.92%

Grassmoor, Hasland and Winsick (7 seats)

Covering: Hasland and Winsick

Electorate: Unknown

Ballot papers issued: Unknown

Total rejected papers: Unknown

Turnout: Unknown

Heath and Holmewood (11 seats)

Electorate: Unknown

Ballot papers issued: Unknown

Total rejected papers: Unknown

Turnout: Unknown

Holmesfield (9 seats)

Electorate: Unknown

Ballot papers issued: Unknown

Total rejected papers: Unknown

Turnout: Unknown

Holymoorside and Walton (7 seats)

Covering: Holymoorside

Electorate: Unknown

Ballot papers issued: Unknown

Total rejected papers: Unknown

Turnout: Unknown

Holymoorside and Walton (3 seats)

Covering: Walton

Electorate: Unknown

Ballot papers issued: Unknown

Total rejected papers: Unknown

Turnout: Unknown

Killamarsh  (6 seats)

Covering: East

Kevin John BONE
Conservative
(Elected) 381 votes 
Nicholas James CHALLENGER
Conservative
(Elected) 379 votes 
Christopher Barry JONES
Labour
(Elected) 347 votes 
John Thomas Anthony SHARP
Conservative
(Elected) 341 votes 
Eva THOMPSON
Independent
(Elected) 341 votes 
John WINDLE
Labour
(Elected) 337 votes 
Elizabeth REYNOLDS
Labour
326 votes
Dean Arron SMITH
Labour
297 votes

Electorate: 2959

Ballot papers issued: 792

Total rejected papers: 6

Turnout: 26.77%

Killamarsh  (9 seats)

Covering: West

Patricia BONE
Conservative
(Elected) 564 votes 
Christopher CURZON
Conservative
(Elected) 544 votes 
Stephen John CLOUGH
Conservative
(Elected) 526 votes 
Maureen POTTS
Conservative
(Elected) 516 votes 
Nicholas Alfred WHITEHEAD
Conservative
(Elected) 487 votes 
Lilian ROBINSON
Labour
(Elected) 475 votes 
William Barry RICE
Labour
(Elected) 464 votes 
Carol Jayne LACEY
Labour
(Elected) 428 votes 
Stuart William MULLINS
Labour
(Elected) 418 votes 
Dennis Michael STANDELL
Labour
408 votes
Malcolm Daniel VEALE
Labour
379 votes
Royden David PHILLIPS
Labour
374 votes
Angela Marie BENNETT
Labour
372 votes
Sandra Margaret FRASER
Independent
305 votes

Electorate: 4287

Ballot papers issued: 1111

Total rejected papers: 20

Turnout: 25.92%

Morton (9 seats)

Electorate: Unknown

Ballot papers issued: Unknown

Total rejected papers: Unknown

Turnout: Unknown

North Wingfield (4 seats)

Covering: Central

Electorate: Unknown

Ballot papers issued: Unknown

Total rejected papers: Unknown

Turnout: Unknown

North Wingfield (1 seats)

Covering: East

Paul Anthony WILLIAMSON
Liberal Democrats
(Elected) 43 votes 
Michael John SMITH
Labour
30 votes

Electorate: 335

Ballot papers issued: 75

Total rejected papers: 2

Turnout: 22.39%

North Wingfield (5 seats)

Covering: West

Electorate: Unknown

Ballot papers issued: Unknown

Total rejected papers: Unknown

Turnout: Unknown

Pilsley (11 seats)

Andrew COOPER
Independent
(Elected) 497 votes 
Peter STEVENSON
Independent
(Elected) 431 votes 
Neil ALLSOP
Independent
(Elected) 343 votes 
Patricia Ann HOLMES
No Political Party
(Elected) 341 votes 
Michael James SHAW
Independent
(Elected) 329 votes 
Barrie TIMMONS
Independent
(Elected) 328 votes 
Stuart STONE
Independent
(Elected) 322 votes 
Julia HARDY
Independent
(Elected) 303 votes 
Martin KIRKLAND
Independent
(Elected) 294 votes 
Geoffrey Thomas McNEICE
Independent
(Elected) 280 votes 
James WALTERS
Independent
(Elected) 277 votes 
Daniel JARVIS
Independent
262 votes
Benjamin MARSHALL
Liberal Democrats
148 votes
Paul Anthony WILLIAMSON
Liberal Democrats
64 votes

Electorate: 2740

Ballot papers issued: 828

Total rejected papers: 13

Turnout: 30.22%

Shirland and Higham (12 seats)

Michael John ROE
No Political Party
(Elected) 551 votes 
Heather Kay LIGGETT
No Political Party
(Elected) 550 votes 
Barry Herbert BARNES
No Political Party
(Elected) 496 votes 
John Alan EPTON
No Political Party
(Elected) 489 votes 
Guy William John LIGGETT
No Political Party
(Elected) 453 votes 
Allistair Arthur LOMAX
No Political Party
(Elected) 430 votes 
Susan Mary SMITH
No Political Party
(Elected) 302 votes 
Anne BROWN
No Political Party
(Elected) 237 votes 
Peter ALLSOP
No Political Party
(Elected) 160 votes 
Michelle Amanda GREEN
No Political Party
(Elected) 158 votes 
David Bennett WILLIAMSON
No Political Party
(Elected) 157 votes 
Geoffrey MATHER
No Political Party
(Elected) 149 votes 
Lisa WILLIAMS
No Political Party
140 votes

Electorate: 3867

Ballot papers issued: 1103

Total rejected papers: 45

Turnout: 28.52%

Stretton (7 seats)

Electorate: Unknown

Ballot papers issued: Unknown

Total rejected papers: Unknown

Turnout: Unknown

Sutton-Cum-Duckmanton (10 seats)

Electorate: Unknown

Ballot papers issued: Unknown

Total rejected papers: Unknown

Turnout: Unknown

Temple Normanton (7 seats)

Stephen James WRIGHT
No Political Party
(Elected) 114 votes 
Peter Arthur BROWN
No Political Party
(Elected) 91 votes 
Brian NEAL
No Political Party
(Elected) 82 votes 
David William SMITH
No Political Party
(Elected) 76 votes 
Sharon Lesley HUBBUCK
No Political Party
(Elected) 73 votes 
Nigel Glen HUBBUCK
No Political Party
(Elected) 68 votes 
Anne-Marie Pamela CAIN
No Political Party
(Elected) 56 votes 
Steven KERRY
Liberal Democrats
35 votes
Blaine UKNIGHTED
Liberal Democrats
17 votes

Electorate: 366

Ballot papers issued: 137

Total rejected papers: 3

Turnout: 37.43%

Tupton (11 seats)

David Martin HANCOCK
Liberal Democrats
(Elected) 570 votes 
June HANCOCK
Liberal Democrats
(Elected) 526 votes 
Ross SHIPMAN
Liberal Democrats
(Elected) 493 votes 
Pamela Ann WINDLEY
Liberal Democrats
(Elected) 493 votes 
Keith WINDLEY
Liberal Democrats
(Elected) 469 votes 
John Edward AHERN
Liberal Democrats
(Elected) 465 votes 
Nadine DART
Liberal Democrats
(Elected) 457 votes 
Camille Jayne RAMSHAW
Liberal Democrats
(Elected) 450 votes 
Coral Mavis Shirley POLLENDINE
Liberal Democrats
(Elected) 447 votes 
Catherine Jane GOODYER
Labour
(Elected) 322 votes 
Stephen PETERS
Labour
(Elected) 297 votes 
Wayne Thomas LILLEYMAN
Labour
296 votes
Michael Ernest SCOTT
Labour
281 votes
Thomas Frederick CARD
Labour
265 votes
Paul KIRKWOOD
Labour
264 votes
Iftekhar Amin SHAIKH
Labour
243 votes

Electorate: 2637

Ballot papers issued: 917

Total rejected papers: 39

Turnout: 34.77%

Unstone (10 seats)

Electorate: Unknown

Ballot papers issued: Unknown

Total rejected papers: Unknown

Turnout: Unknown

Wessington (7 seats)

Electorate: Unknown

Ballot papers issued: Unknown

Total rejected papers: Unknown

Turnout: Unknown

Wingerworth (2 seats)

Covering: Adlington

David Martin HANCOCK
Liberal Democrats
(Elected) 138 votes 
Colin William Albert BERRY
No Political Party
(Elected) 104 votes 
Ross SHIPMAN
Liberal Democrats
99 votes

Electorate: 631

Ballot papers issued: 216

Total rejected papers: 12

Turnout: 34.23%

Wingerworth (1 seats)

Covering: Hardwick Wood

Electorate: Unknown

Ballot papers issued: Unknown

Total rejected papers: Unknown

Turnout: Unknown

Wingerworth (1 seats)

Covering: Longedge

Electorate: Unknown

Ballot papers issued: Unknown

Total rejected papers: Unknown

Turnout: Unknown

Wingerworth (9 seats)

Covering: Wingerworth

Helen May NELMS
Independent
(Elected) 944 votes 
Patricia COLEMAN
No Political Party
(Elected) 941 votes 
Cecilia Eileen HARPER
No Political Party
(Elected) 855 votes 
Eric Alan GILSON
No Political Party
(Elected) 849 votes 
Anne KNYHYNYCKYJ
No Political Party
(Elected) 848 votes 
Trevor John COLLINS
No Political Party
(Elected) 837 votes 
Ian William EAMES
No Political Party
(Elected) 794 votes 
Steven Craig HODGSON
No Political Party
(Elected) 756 votes 
Kevin William BROUGHTON
No Political Party
(Elected) 604 votes 
Robert McCreadie ROGERSON
Liberal Democrats
595 votes
Keith WINDLEY
Liberal Democrats
364 votes

Electorate: 4006

Ballot papers issued: 1694

Total rejected papers: 49

Turnout: 42.29%

Wingerworth (1 seats)

Covering: Woodthorpe

Patricia ANTCLIFF
Conservative
(Elected) 43 votes 
Pamela Ann WINDLEY
Liberal Democrats
32 votes

Electorate: 234

Ballot papers issued: 80

Total rejected papers: 5

Turnout: 34.19%

 

Elections & Voting contacts

  • Tel: 01246 217068
  • Email: 
    This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Alt. tel: 01246 217069

ELECTION RESULTS 2019

ELECTION RESULTS 2017

Go to top